بررسي طرح حلقه تحول فرهنگي دانشگاه ها در مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت

طرح حلقه تحول فرهنگی دانشگاه ها با محوریت اساتید در بیست و هشتمین جلسه اندیشکده فرهنگ که در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تشکیل شد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتداي اين جلسه دکتر رسول عباسی مدیر فرهنگی و اجتماعي دانشگاه حضرت معصومه(س) به تشریح جزئیات طرح پیشنهادی پرداخت.
وي در سخنان خود، این طرح را یکی از الزامات ساختاری الگوی رهبری تحول در مقیاس دانشگاه ها دانست.
دكتر رسول عباسی در بخشی دیگري از سخنان خود با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که فرهنگ مانند هوایی است که در آن تنفس می کنیم اظهار داشت این حلقه می تواند موضوع فرهنگ را در تمامی بخش های یک دانشگاه مورد بررسی قرار دهد.
وي ادامه داد: دانشگاه ها به جای آن که به اصلاح محتوای فرهنگ در دانشگاه بپردازند بیشتر به پر کردن اوقات فراغت دانشجویان مشغول هستند. لیکن این حلقه به دنبال آن است که فرهنگ را در سه لایه بینش‌ها، ارزش‌ها و کنش‌ها اعتلا دهد. به طور نمونه در حوزه کنش‌ها شاخص‌هایی مانند صداقت، راستگويي و درستکاری، تعاون و کار جمعی، اعتماد اجتماعي، نظم و انضباط اجتماعي، قانون‌گرايي و رعايت حقوق ديگران، فرهنگ پيشرفت، اخلاق و فرهنگ كار و كارآفريني، وجدان كار و اتقان در عمل و پوشش و آرايش قابل طرح می باشند.


در ادامه اين نشست، اعضای اندیشکده فرهنگ این طرح را طرحی با ظرفیت بالا و البته دشوار در اجرا ارزیابی نمودند و پیشنهادهایی برای ارتقای طرح و ایجاد شفافیت بیشتر در آن ارائه نمودند و بر پیگیری اجرای طرح در نهادهای قانونی مرتبط تأکید نمودند.تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد