پيام استاندار قم به مناسبت آغاز سال تحصيلي جديد

حجت الاسلام و المسلمين محمدصادق صالحي منش ، استاندار قم به مناسبت آغاز سال تحصيلي جديد دانشگاه ها و مدارس پيام تبريكي صادر كرد. متن كامل اين پيام بدين شرح است.

بسم الله الرحمن الرحيم
به نام خداوند متعال که قلم را آفرید و به آن سوگند ياد كرد. به نام پروردگاري که انسان را به زیور علم و دانش آراست و آن را اسباب نجات بشريت از گرداب جهل و ناداني و هدايت به سمت سعادت و كمال قرار داد و با سلام و درود به تمامي تلاش گران عرصه علم و دانايي و همه اساتيد و معلمان و دانش آموزان ميهن عزيز اسلامي.
بار ديگر فصل پر مهر پاييز و شميم خوش مهر از راه مي رسد و فضاي نوراني اين سرزمين به عطر شكوفه هاي آموختن و مجاهدت گسترده و عظيم در راه كسب علم و دانش و معرفت عطرآگين مي شود. اول مهر براي ما ايراني ها حال و هواي ديگري دارد. روز پرخاطره اي است كه درهاي دانش و آگاهي به روي هزاران جوينده علم و معرفت گشوده مي شود و كانون با صفاي مدرسه و دانشگاه در سايه سار شوق حضور مشتاقان تعليم و تربيت زينتي دو چندان مي يابند.
 اسلام دين دوستدار علم ودانش بوده و علم جويي و دانش اندوزي در آن همواره به عنوان يك ارزش والا مورد تكريم و تاكيد قرار گرفته است. قرآن كريم برتري و ارجحيت را از آن كساني مي داند كه در راه تحصيل علم گام برمي‌دارند و اوقاتي از زمان خود را به تعليم و تعلم اختصاص داده و از ديار جهالت به سوي عالم علم و نور،‌ هجرت مي‌كنند. اهميت علم آموزي تا حدي است كه رسول ختمي مرتبت حضرت محمّد مصطفي ( ص) آن را به عنوان يك فريضه بر مسلمانان واجب دانسته و مي فرمايند : « طَلَبَ العِلم فَريضَهٌ عَلي كُلِّ مُسلِم وَاَلا اِنَّ اللهَ يُحِبُّ بَغاه العِلم » «دانشجويي و دانش آموزي برهر مسلمان واجب است ، همانا خداوند جويندگان دانش را دوست دارد.»
در چنين بينش و آموزه متعالي، مدرسه و دانشگاه محيط هاي مقدسي هستند كه نه تنها آينده فرد، كه آينده يك ملت و جامعه را رقم مي زنند. اين اهميت موجب شده تا مسأله فرهنگ و آموزش و پرورش در نظام مقدس جمهوري اسلامي نيز مسأله اول كشور و حياتي ترين ابزار در مسير توسعه پايدار محسوب شده و منابع و امكانات وسيعي صرف پيشبرد و تحقق اهداف و برنامه هاي اين حوزه از جمله آموزش و تحصيل افراد جامعه شود. علم و پيشرفت هاي علمي در كلام و نگاه بزرگان نظام از چنان اهميتي برخوردار است كه حضرت امام خميني(ره) با تشويق نوجوانان و جوانان به تحصيل توأم با تهذيب مي فرمايند: «تحصیل همراه تهذیب و همراه تعهد و همراه اخلاق فاضله انسانی است که می تواند ما را به حیات انسانی برساند و می تواند کشور ما را از وابستگی ها نجات بدهد.» رهبر فرزانه انقلاب اسلامي نيز علم را پايه ي پيشرفت و اقتدار يك كشور برشمرده و مي فرمايند: «کشورى که دستش از علم تهى است، نمیتواند توقع عزت، استقلال، هویت و شخصیت و رفاه داشته باشد.»
چنين اهميتي مسولان كشور را بر آن داشته تا با اهتمام جدي به مسأله اول تعليم و تربيت، بسترها و امكانات گسترده لازم براي آموزش افراد نيازمند تحصيل را فراهم نمايند از اين رو مي طلبد كه محصلين عزيز با جهد و تلاش شايسته در راه علم آموزي و بهره مندي درست از دوران طلايي تحصيل و تهذيب، قدران خدمات ارزنده نظام در اين عرصه باشند و بدانند كه از دست دادن اين فرصت ها و عدم استفاده صحيح از موقعيت هاي تكرار نشدني زندگي، علاوه بر جفاي به خود و هدر دادن منابع ملي، مصداق اين فرمايش امام راحل و عظيم الشان كه: «اگر كسي درس نخواند حرام است در مدرسه بماند» خواهد بود.
 امروز به فضل الهي و با همت و تلاش قابل تحسين دولت تدبير و اميد و مجموعه دست اندرکاران نظام تعلیم و تربیت، شاهد استمرار رشد و حركت پرشتاب علمي كشور و شکستن مرزهای علم و دانش و فتح قله‌های عزت و افتخار هستيم. استان قم نيز با بهره مندي از مراكز فاخر حوزوي و دانشگاهي و مجموعه مدارس و محيط هاي آموزشي و تحصيلي برخوردار از دانش روز و به پشتوانه مجاهدت و تلاش دلسوزانه افراد فرهيخته و مجرب و متعهد پرورش يافته در چنين فضاي معنوي، مي تواند پيشگام و پرچمدار اين حركت و نهضت عظيم توليد علم و دانايي باشد. بازگشايي مدارس و دانشگاه ها، آغازگر فصل جديدي از بهار دانش پژوهي، دميده شدن روح تازه در كالبد نظام تعليم و تربيت و تلاش در راه كسب علم و انديشه و معرفت افزايي است. همچنين همزمانی شروع سال تحصیلی با هفته شکوهمند دفاع مقدس تقارن نیکويي است که فضاهاي آموزشي را به عطر یاد و خاطره ماندگار شهدا و ايثارگران سال هاي ايثار و مجاهدت فرزندان غيور اين ملت متبرک ساخته و رسالت اصلي دانش آموزان، دانشجويان و معلمين و اساتيد ارجمند در صيانت و پاسداری از خون پاك شهیدان و دستاوردهاي اين حماسه عظيم را در سنگر مقدس مدرسه و دانشگاه یادآور می‌شود.
 فرصت را مغتنم شمرده، آغاز سال تحصیلی جدید را به همه اساتيد و فرهنگيان عزيز و ارجمند، دانشجويان فهيم و دانش آموزان خلاق و آینده ساز کشور و استان قم تبریک و تهنیت عرض نموده، براي تمامي اين عزيزان و جهادگران عرصه علم و دانش، آرزوي توفيق و سربلندي بيشتر در راه جهاد مقدس علمي و تلاش براي توسعه، تعالي و پيشرفت روزافزون ايران اسلامي و قم مقدس را از درگاه ايزد منان دارم.

محمد صادق صالحي منش
استاندار قم
پايان خبر
منبع: پايگاه اطلاع رساني استانداري قم
93/07/01تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد