پيام رييس دانشگاه حضرت معصومه(س) به اولين نشست مديران فرهنگي اجتماعي دانشگاه هاي منطقه4

صبح امروز و به مناسبت برگزاري اولين نشست مديران فرهنگي اجتماعي دانشگاه هاي منطقه 4 كشور توسط دانشگاه حضرت معصومه(س) دكتر علي رضا باقري ثالث پيامي را خطاب به مديران شركت كننده در نشست صادر كرد.

متن كامل اين پيام بدين شرح است.
بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله رب العالمين و صلي اله علي محمد و آل طاهرين
حضار ارجمند؛ مهمانان گرامي شركت كننده در اولين نشست مديران فرهنگي دانشگاه هاي منطقه 4 كشور:
مقدم شما گراميان را به شهر مقدس قم و آشيانه اهل بيت عصمت و طهارت(ع) گرامي مي دارم.
از اينكه به دليل شركت در يك كنفرانس علمي توفيق حضور در جمع شما گراميان را ندارم پوزش مي طلبم و اميدوارم در طول مدت حضور در قم بتوانيد از بركات معنوي اين شهر بهره مند گرديد.
شهادت مظلومانه حضرت امام موسي كاظم(ع) را نيز به محضر يكايك شما تسليت عرض مي نمايم.
بحث و تبادل نظر پيرامون مسائل فرهنگي در دانشگاه هاي كشور و پيگيري مطالبات رهبري معظم انقلاب(مدظله العالي) در حوزه فرهنگ در دانشگاه ضرورتي است اجتناب ناپذير و بر عهده همه ما.
چرا كه مقوله فرهنگ به ويژه در محيط هاي دانشگاهي از آن چنان حساسيت و در عين حال لطافتي برخوردار است كه به طور قطع نيازمند بررسي هاي كارشناسانه و تصميم گيري هاي مدبرانه است و اين بررسي و تصميم گيري جز در سايه نشست هاي هم انديشي و تعامل و نيز انتقال تجارب ميسر نمي گردد.
بايد توجه داشت كه در فضاي دانشجويي و دانشگاه مي بايست افزون بر پرداختن به مسائل آموزشي و پژوهشي به مسأله تربيتي و اخلاقي نيز توجهي ويژه وجود داشته باشد.
دانشجوياني كه افتخار تحصيل در سايه نظام مقدس جمهوري اسلامي را دارند مي بايست دانشجوياني باشند اخلاق مدار. بايد دانشجوياني باشند آگاه و آشنا به مسائل جامعه.  بايد دانشجوياني باشند متعهد و بالاخره بايد دانشجوياني باشند سرآمد در همه زمينه ها فكري و عقيدتي.
امروز همه ما و شما مسؤلين محترم فرهنگي دانشگاه ها بايد به گونه اي برنامه ريزي نماييم تا در دانشگاه روحيه نشاط، شادابي و اميد ايجاد شود. در همين راستا تقويت تشكل هاي دانشجويي ضرورت دارد.
 كمك كنيم تا دانشجويان فعالانه وارد صحنه فعاليت فرهنگي و اجتماعي در دانشگاه ها شوند بدين منظور مي بايست ابتدا اعتماد و اطمينان آنان نسبت به اثر بخشي فعاليتشان جلب شود و سپس در جهت عمق بخشي به فعاليت هاي فرهنگي دانشگاه تلاش نمود. آنگاه است كه آنان اميدوارانه در عرصه فعاليت هاي فرهنگي دانشگاه مشاركت خواهند نمود.
نكته ديگري كه در اين مجال مي بايست به محضر شما گراميان عرض نمايم ضرورت توجه به فعاليت هاي اجتماعي در دانشگاه است.
سروران محترم بايد بستر هاي لازم جهت رشد و شكوفايي گروه هاي دانشجويي كه در قالب هاي گوناگون اعم از تشكل، كانون و انجمن ايجاد مي شود را فراهم نماييم. بايد دانشجو را در فضاي اجتماعي آماده ورود به فضاي جامعه نماييم و براي اين كار راهي جز تقويت گروه هاي دانشجويي نداريم. دانشگاه مي بايست سياستگذاري و برنامه ريزي كند و گروه هاي دانشجويي بايد اجراي فعاليت هاي فرهنگي را به عهده بگيرند. اين چنين است كه ما دانشجوياني خواهيم داشت كه در پايان تحصيل خود نيروهاي كارآمد و كاربلدي در عرصه جامعه خواهندبود.
اما نكته آخري كه مي بايست به آن اشاره اي داشته باشم اين است كه در ماه پاياني سال جاري شاهد برگزاري انتخابات در كشور هستيم.
يكي از افتخارات نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران برگزاري انتخابات هاي گوناگون و متعدد است. و هربار كه در آستانه انتخابات قرار مي گيريم فضاي دانشگاه به جنب و جوش بيشتري مي افتد. و جامعه نيز متأثر از اين فضا به تكاپو مي افتد. همه بايد تلاش نماييم كه اين فضا پر جنب و جوش در آستانه انتخابات در دانشگاه هاي ما تقويت شود. چراكه اين جنب و جوش سبب افزايش ميزان مشاركت در انتخابات خواهدشد و اين مسأله مطلوب نظام است.
لكن بايد توجه داشت و هوشيار بود كه مبادا جرياناتي بخواهد از اين فضا استفاده سوء نموده و خدايي ناكرده موجب تلخ كامي گردد.
در خاتمه يك بار ديگر عرض خير مقدم به محضر يكايك شما اعزه حاضر دارم و اميدوارم پوزش اينجانب از تصديع صورت گرفته را بپذيريد.
با آرزوي توفيق الهي
دكتر علي رضا باقري ثالث
23/ارديبهشت ماه/1394تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد