نشست نقد و بررسي فيلم سينمايي محمد(ص) در دانشگاه برگزار شد

بعد از ظهر امروز و همزمان با شب ميلاد پيامبر عظيم الشأن اسلام(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) نشست نقد و بررسي فيلم سينمايي محمد(ص) به همت كانون تئاتر دانشگاه در سالن همايش دانشكده علوم انساني برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه حضرت معصومه(س) اميرحسين معتمد منتقد سينما  در اين نشست طي سخناني نقد را اساساً جدا كردن سرگي از نا سرگي در يك اثر هنري دانست و با اين نگاه فيلم سينمايي محمد(ص) ساخته مجيد مجيدي را سرشار از حوزه هاي فرمي و غير قابل چشم پوشي دانست.

وي اظهار داشت: گفته شد يك فيلم، اساساً تابع قوانين زندگي منطقي انسان هاست ولي فيلم محمد(ص) در بخش برگشت به عقب ذهني ابوطالب از استانداردهاي برگشت به عقب منطقي برخوردار نيست. 

معتمد ادامه داد: اين دست تخطي ها در فيلم بسيار ديده مي شود و اين مسائل دست به دست يكديگر در كنار نا متوازني هاي روايي به نظر معدل فيلم را بسيار پايين مي آورد.

عصار ديگر منتقد حاضر در اين نشست نييز طي سخناني با بيان اينكه فيلم محمد(ص)، فيلم پيامبر نبود اظهار داشت: فيلم محمد(ص) فيلمي درباره پيامبر بود چرا كه اثري محسوس و كنشي قابل توجه از ايشان در فيلم نمي بينيم.

وي در ادامه با طرح اين سؤال كه آيا در اين فيلم شخصيت وجود دارد يا خير ابراز داشت: به نظر مي آيد به طور كلي در اين فيلم هيچ شخصيتي را نمي بينيم و همين نبود شخصيت و تعداد زياد حوادث به علاوه روايت بي نظم و غير منسجم فيلم همگي دست به دست هم مي دهند تا خاطب نتواند با اثر ارتباط و همزاد پنداري برقرار نمايد.

اين منتقد سينما در ادامه با ذكر اشكال ديگر اين اثر اظهار داشت: افراط در نشان دادن صحنه هاي قدسي و احساسي بدون پردازش به شدت نشان داده مي شود و روابط علت و معلولي آن با ضرباهنگي نا مناسب نشان داده مي شود.

شايان ذكر است: فيلم محمد(ص) اثر فاخر هنري مربوط به مجيد مجيدي كارگردان برجسته كشور است.

گفتني است: پيش از برگزاري اين نشست برنامه مولودي خواني توسط يكي از مداحان اهل بيت(ع) برگزار شد.

پايان خبر

94/10/07تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد