تجليل از عضو هيأت علمي دانشگاه در همايش تجليل از نخبگان و سرآمدان استان قم

در نخستين همايش تجليل از نخبگان، سرآمدان و مستعدان استان قم از دكتر سيد حسام الدين لساني عضو هيأت علمي دانشگاه حضرت معصومه(س) تجليل شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه حضرت معصومه(س) در اين مراسم كه به همت بنياد نخبگان استان قم و با حضور رييس مجلس شوراي اسلامي، مهندس صادقي استاندار قم و رؤساي دانشگاه ها و مراكز پژوهشي و فناوري استان قم و نيز تني چند از مديران كل دستگاه هاي اجرايي استان در سالن همايش هاي بين المللي شهرداري قم برگزار شد، ريیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید دغدغه‌های فکری و معیشتی نخبگان برطرف شود، گفت: دانشگاه‌های ما به عنوان یک نهاد مهم ارتباط سیستماتیک باید به شرایط روز و نیازهای کشور هماهنگی پیدا کنند.

دكتر علي لاريجاني با بیان اینکه همه توجهات  نخبگان  و سرآمدان نباید به حمایت دولت باشد چرا که بضاعت دولت محدود است، افزود:  تنها بخشی از نخبگان در این بنیاد‌ها فعال هستند، امسال هم اعتبار خوبی برای این بنیاد  در نظر گرفته شده است،  300میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بنیاد نخبگان اعطا شده است.

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب این تصور ایجاد شد که این کشور از خود ما است و باید تمام مشکلات را خود ما حل کنیم، خاطرنشان کرد: انقلاب واگرایی قبل از انقلاب را از بین برد و اگر این طرز تلقی وجود داشته باشد هر کسی در هر جایگاهی برای پیشرفت کشور تلاش می‌کند.

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اینکه بخشی از این ماجرا در حمایت از نخبگان به مسئولان بر می‌گردد، افزود: دانشگاه‌های ما به عنوان یک نهاد مهم ارتباط سیستماتیک  باید به شرایط روز و نیازهای کشور هماهنگی پیدا کنند.

وي  با تاکید بر اینکه تا وقتی دانشگاه‌ها احساس نیاز نکنند به سمت تولید نمی‌رود، عنوان کرد: برعکس این قضیه نیز صادق است، بنیادهای تولیدی تا احساس نیاز نکنند به سمت دانشگاه‌ها نمی‌روند، اگر دانشگاه‌ها احساس کنند که بخشی از اعتبار خود را از نهاد‌ها تولیدی می‌گیرند به این سمت می‌روند که سازوکار و طراحی جدیدی می‌خواهد و باید در ایجاد این سازوکار جدید تلاش کرد.

دكتر لاريجاني با بیان اینکه باید اتکا و وابستگی سابق به نفت را کنار گذاشت، خاطرنشان کرد: خیلی از کشور‌ها نفت ندارند اما رو به قبله نشده‌اند بلکه در بسیاری از جنبه‌ها از ما جلو‌تر هستند و این نشان می‌دهد که ما باید این وابستگی  مطلق به نفت راکنار بگذاریم.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي افزود: بسیاری از آمار‌ها نشان می دهد که 98 درصد هزینه های تحقیقات  علمی و پژوهشی مربوط به چند کشور توسعه یافته است و این نشان می‌دهد که برای رسیدن به این مرتبه وقت و سرمایه گذاشته‌اند.

ريیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم که وضع کشور از نظر امکانات مناسب‌تر شود و فکر نخبگان مورد توجه قرار گیرد و نخبگان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند، و با فراهم آوردن امکان آسایش این افراد، نخبگان دغدغه‌های فکری و معیشتی نداشته باشند.

پايان خبر

94/11/14تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد