تأكيد مراجع عظام تقليد بر گسترش دانشگاه هاي تك جنسيتي در ديدار وزير علوم

صبح امروز دكتر محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در سفر به شهر قم با تني چند از مراجع عظام تقليد ديدار و گفت و گو كرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه حضرت معصومه(س) مراجع معظم تقليد در اين ديدارها ضمن تأكيد بر اسلامي شدن دانشگاه ها بر ضرورت گسترش دانشگاه هاي تك جنسيتي در كشور تأكيد كرده و دانشگاه حضرت معصومه(س) را به عنوان الگويي مناسب در اين راستا برشمردند.
حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي از مراجع تقليد در ديدار با وزير علوم اظهار داشت : مسئله دانشگاه های تک جنسیتی در کشور های غربی همچون آلمان نیز سابقه دارد
معظم له گفت: در اینگونه دانشگاه ها  رشد تحصیلی و مسائل اخلاقی و تربیتی نسبت به دیگر دانشگاه ها بیشتر بوده است.
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که در ایران نیز باید تفکیک مناسبی بین دانشجویان دختر و پسر صورت بگیرد خاطرنشان کرد: دانشگاه حضرت معصومه(س) کاملا دخترانه است و ضمن رشد علمی گسترده دانشجویان، به قول مدیران این دانشگاه درهشت سال فعالیت آن، حتی یک مسئله غیر اخلاقی گزارش و یا مشاهده نشده است.
حضرت آيت الله العمظي نوري همداني نيز در ديدار دكتر فرهادي اظهار داشت: مسئولان باید سعی کنند تا معنویت و اخلاق حرف اول را در دانشگاه های ما بزنند؛ معنویت و اخلاق باید سرلوحه تمام دانشجویان باشد و فعالیت ها باید به سمتی پیش بروند که شاهد این گسترش در این نهادها باشیم.


ایشان در ادامه اظهار کردند: در دانشگاه ها سه امر برنامه ریزی، اساتید و تعلیم پذیری از جمله مهمترین مسایلی هستند که باید در دانشگاه ها رعایت شود؛ یکی از مسایل مهم در این زمینه توسعه دانشگاه های تک جنسیتی است.
حضرت آيت الله العظمي سبحاني نيز در ديدار وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به مساله تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها گفتند: تفکیک در پیشبرد علوم بسیار زیاد است، زیرا اگر در یک محیط تفکیک های جنسیتی رعایت نشود ممکن است مشکلاتی ایجاد شود؛ البته مساله تفکیک جنسیتی به این معنی نیست که دیوارهایی در دانشگاه ها کشیده شود بلکه باید به آنها احترام گذاشت و محل هایی برای تحصیل این دو قشر در نظر گرفت.
ایشان با اشاره به تاکیدات اسلام در رعایت حقوق زنان اظهارکردند: خداوند نگاهی مساوی به زن و مرد دارد و حتی خداوند یک سوره مستقل به نام زنان نازل فرمودند.
دكتر محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري نيز در اين ديدارها با اشاره به فعالیت دانشگاه‌های تک جنسیتی در کشور گفت: هم اکنون 20 دانشگاه تک جنسیتی در کشور ایجاد شده است و این مراکز در حال توسعه هستند.


وي ادامه داد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سه عرصه آموزش عالی، تحقیقات و عرصه فرهنگی اجتماعی، فعالیت می کند و 2800 واحد آموزش عالی در کشور فعال هستند که دانشگاه پیام نور و آزاد بیش از 1000 واحد آموزش عالی را به خود اختصاص داده اند؛ امروزه دانشگاه هایی مثل علمی کاربردی نیز به عرصه های کاربردی علم می پردازند.
پايان خبر
95/03/04
تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد