رييس دانشگاه حضرت معصومه(س) سخنران پيش از خطبه هاي نماز جمعه اين هفته شهر قم بود

دكتر علي رضا باقري ثالث به مناسبت ايام نهمين سالگرد تأسيس دانشگاه حضرت معصومه(س) با حضور در مصلي قدس سخنران پيش از خطبه هاي نماز عبادي سياسي اين هفته شهر مقدس قم بود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه حضرت معصومه(س) دكتر باقري ثالث در بخش اول اين سخنراني با اشاره به اهميت علم ضمن بيان روايتي از حضرت امام رضا(ع) و پيامبر اكرم(ص) به تبيين خدمات نظام جمهوري اسلامي در حوزه آموزش عالي پرداخت و اظهار داشت: ما بايد اين دستاوردها را چندين باره تكرار كنيم تا دشمنان ما نتوانند از هجمه هاي تبليغاتي عليه نظام استفاده نمايند.
وي با اشاره به جمعيت دانشجويي كشور در سال 1357 تعداد آن را 176 هزار دانشجو عنوان نمود و اين آمار در حال حاضر بيش 4 ميليون و 800 هزار نفر بيان كرد.
دكتر باقري ثالث تعداد اعضاي هيأت علمي دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي كشور را در سال پيروزي انقلاب اسلامي 15 هزار نفر برشمرد كه اين تعداد در حال حاضر به بيش از 80هزار نفر رسيده است.
اين استاد دانشگاه در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مقالات ISI در سال 1357 تعداد اين مقالات را رقمي بالغ بر 500 عنوان مقاله برشمرد در حالي كه اين تعداد تا سال 2015 به 34 هزار عنوان در ISI و 41 هزار عنوان اسكوپوس افزايش داشته است.
باقري ثالث ادامه داد: از نظر مقالات قابل استناد در اوايل انقلاب تقريباً مقاله اي در اين سطح نداشيم در حالي كه در سال 2015، 227 عنوان مقاله پراستناد در كشور منتشر شده است.
وي در ادامه سخنان خود با اشاره ضرورت رشد توليدات علمي با به تأكيدات مقام معظم رهبري(مدظله العالي) اظهار داشت: كشور در سال 2015 پس از كشورهاي روسيه و استراليا در جايگاه سوم رشد توليدات علمي در جهان قرار گرفته است.
رييس دانشگاه حضرت معصومه(س) در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: در سال 1357 مجله اي با امتياز علمي پژوهشي در كشور منتشر نمي شد در حالي كه اكنون 1400 مجله علمي پژوهشي كشور در كشور منتشر مي شود.
دكتر باقري ثالث در ادامه اشاره اي به رشد تعداد انجمن هاي علمي و كانون هاي فرهنگي كرد و افزود: در سال 1357 تقريباً ما هيچ انجمن علمي و كانون فرهنگي در دانشگاه هاي كشور نداشتيم در حالي كه امروزه بيش از 6 هزار انجمن علمي و 3 هزار كانون فرهنگي در دانشگاه هاي كشور مشغول فعاليت هستند.
وي در پايان اين بخش از سخنان خود گفت: خوشبختانه آموزش عالي كشور در تمامي شاخص مورد تأكيد مجامع علمي رشد داشته است.
دكتر باقري ثالث در بخش دوم سخنان خود با اشاره به جمعيت دانشجويي 73 هزار نفري در استان قم اظهار داشت: در ميان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي استان كه اين جمعيت در آن مشغول به تحصيل هستند، دانشگاه حضرت معصومه(س) توانسته است از سال 1386 ويژه خواهران كار خود را آغاز نمايد.
وي تأسيس اين دانشگاه را بر اساس رفع دغدغه هاي اخلاقي در محيط هاي دانشگاهي و نيز در راستاي عدالت محوري دانست.
وي همچنين ادامه داد: رهنمودهاي مقام معظم رهبري در خصوص تأسيس حداقل يك دانشگاه ويژه خواهران در هر استان، حمايت هاي قاطع مراجع عظام تقليد و بسياري از شخصيت هاي مؤثر كشور را از جمله عواملي دانست كه موجب ايجاد، موفقيت و پويايي دانشگاه شده است.
رييس دانشگاه حضرت معصومه(س) رفع كامل دغدغه هاي اخلاقي به دليل پرهيز از اختلاط هاي بي مورد، افزايش كيفيت تحصيل دانشجويان و در نتيجه بالا بودن شانس قبولي آنان در دوره هاي بالاتر، كاهش طول مدت تحصيل از 8 به 7 نيم سال به دليل تمركز بيشتر دانشجويان به درس را از ويژگي هاي ممتاز اين دانشگاه تك جنسيتي عنوان نمود.
دكتر باقري ثالث در پايان سخنان خود اظهار داشت: تأسيس دانشگاه حضرت معصومه(س) تحقق اهداف اسناد بالادستي كشور در زمينه آموزش عالي همچون سند اسلامي شدن دانشگاه ها، نقشه جامع علمي كشور و سياست هاي كلي حوزه علم و فناوري كشور دانست.
پايان خبر
95/05/29
 تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد