ديدار معاونان وزير علوم با مراجع تقليد در قم

از صبح امروز دو تن از معاونان وزير علوم، تحقيقات و فناوري به همراه رييس دانشگاه فني و حرفه اي و قائم مقام صندوق رفاه دانشجويان در سفر به قم با تني چند از مراجع عظام تقليد در اين شهر ديدار و گفت و گو كردند.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دكتر محمد روشن معاون حقوقي و امور مجلس و دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزير علوم در ابتدای سفر به  ديدار با حضرت آيت الله العظمي سيد عبدالكريم موسوي اردبيلي رفتند
حضرت آيت الله العظمي موسوي اردبيلي نيز در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از حضور مسؤلان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي آنان در عمل به وظایف خود آرزوي توفيق كرد.
ايشان در پاسخ به درخواست معاون حقوقي وزير علوم در خصوص ورود فقه به مسائل مستحدثه اظهار داشت: پاسخ به اين سؤالات با همفكري مجموعه اي از افراد صاحبنظر تهيه و از طريق استفتائات قابل دستيابي است.
دیدار با حضرت آيت الله العظمي ناصر مكارم شيرازي در مدرسه علميه امام سجاد(ع) مقصد بعدی معاونان وزیر علوم در قم بود. ايشان در اين ديدار با تأكيد بر ضرورت استفاده بهينه از سرمايه هاي انساني كشور اظهار داشت: مهم‌ترین منبع کشورمان سرمایه انسانی است که باید از این ظرفیت بهترین استفاده را کرد.
معظم له در ادامه جوانان را مهم‌ترین منبع نیروی انسانی دانست و افزود: نسل جوان که سرمایه‌های اصلی جامعه هستند در دانشگاه‌ها پرورش پیدا می‌کنند و دانشگاه‌ها وظیفه دارند نسل جوان را به بهترين نحو تربیت و در اختیار جامعه قرار دهند.
آیت الله العظمي مکارم شیرازی در ادامه ضمن تأكيد بر پرهيز از منفي نگري در مسائل دانشگاهي اظهار داشت: در دانشگاه‌ها مسائل مثبت و منفی وجود دارد که باید نکات مثبت آن تقویت و نكات منفي بر طرف شود.
 ايشان در بخش ديگري از سخنان خود فرمودند: اگر مي خواهيم دانشگاه ما اسلامي باشد و از الگوهاي غربي تبعيت ننمايد، بايد نسبت به گسترش فعاليت هاي ديني در دانشگاه اهتمام ويژه اي داشته و با ايجاد  فيلترهايي از نفوذ و گسترش فرهنگ غربي در محيط هاي دانشگاهي جلوگيري كرد.
وی عنوان کرد: ما وظیفه داریم فرهنگ اسلامی را در دانشگاه ها نهادینه کنیم، مسئولان دانشگاه‌ها وظیفه دارند فرهنگ غربی را از دانشگاه‌ها جدا و فرهنگ اسلامی و دینی را در آن حاکم کنند.
آیت الله العظمي مکارم شیرازی با اشاره به اهمیت فراگیری علم در اسلام تصریح کرد: اسلام برای علم و دانش ارزش و اهمیت زیادی قائل شده است، دین اسلام در موضوع فراگیری علم و دانش هیچ محدودیتی قائل نیست و بر توسعه و ترویج آن تأکید کرده است.
اين استاد برجسته حوزه علميه قم در ادامه بيانات خود با تأكيد بر ضرورت توجه به مقوله اخلاق در جامعه دانشگاهي افزود: بايد مبانی اخلاقی در دانشگاه‌ها تقویت شود، چرا كه  هنگامی مبانی اخلاقی وجود داشته باشد احساس مسؤلیت در دانشجویان بیشتر می‌شود.
مرجع تقليد شيعيان دینمداری را مهم‌ترین نیاز جامعه امروز دانست و افزود: هنگامی که دین در جامعه تضعیف شود مسائل مادی تقویت شده و این موضوع تبعات منفی زیادی به‌همراه دارد.
وی با اشاره به ضرورت تعظيم شعائر و فرايض ديني  تصریح کرد: دختر ورزشکاری که در المپیک مدال کسب کرد حرف بسیار مهمی گفت و تأکید کرد "رعایت حجاب برای من مهم‌تر از کسب مدال بود چون ممکن است از ورزش فاصله بگیرم اما از حجاب نه" که این سخن بسیار مهمی است.
آیت الله العظمي مکارم شیرازی در پايان خاطرنشان کرد: مسئولان دانشگاهی باید فاصله حوزه و دانشگاه را محدود کنند که این موضوع آثار و برکات مهمی را به‌همراه دارد چون وحدت این دو مجموعه خیر و برکات بسیار خوبی برای جامعه دارد.
دیدار با حضرت آیت الله العظمی سید محمد علی علوی گرگانی مقصد سوم معاونان وزیر علوم در قم بود. حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی در این دیدار با اشاره به پیشرفت های علمی و نوآوری هایی که توسط جوانان کشور در سال های اخیر به وقوع پیوسته، این نوآوری ها را ثمره استقلال کشور دانست و افزود: امروز جمهوری اسلامی تنها کشور جهان است که توانسته روی پای خود بایستد و این جزء برکات انقلاب اسلامی است چرا که در دوران گذشته کشور در جمیع جهات وابسته به کشورهای بیگانه بود.
ایشان در ادامه ضمن تأکید بر ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: مسؤلان وزارت علوم باید تلاش کنند تا این وحدت هر چه بیشتر و مستحکم تر شود چرا که کشور دارای دو بال است و آن دو بال یکی حوزه و دیگری دانشگاه است.
وی افزود: اگر حوزه و دانشگاه بتوانند در کنار یکدیگر باشند و با یکدیگر در مسائل هم پوشانی داشته باشند، کشور نیز از برکات این وحدت بهره مند می گردد که خوشبختانه اکنون فضلای حوزه در دانشگاه و و نیز آموزه های  دانشگاه در حوزه مورد استفاده قرار می گیرد.
این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: دشمن تلاش می کند تا با استفاده از فضای مجازی بین این دو بال کشور اختلاف بیاندازد که مسؤلان می بایست در این زمینه هوشیار باشند.
حضرت آیت الله العظمی علوی گرکانی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث مالکیت فردی در تولیدات علمی متذکر شد: باید در این مقوله مرجعی ایجاد شود و ضمن حمایت مادی و اعتباری از ایده ها و افکار جدید، مساعدت نماید تا مالکیت اجتماعی شکل بگیرد و تحت نظارت دولت همه بتوانند از مواهب آن بهره مند گردند.
ایشان در عین حال خاطرنشان کردند: البته بایستی مشوق هایی برای ایده ها و ابتکارات در نظر گرفت که حتماً چنین کاری صورت می گیرد.
دیدار با حضرت آیت الله العظمی جعفر سبحانی آخرین مقصد سفر معاونان وزیر علوم به قم بود. حضرت آیت الله العظمی سبحانی در این دیدار خطاب به مسؤلان وزارت علوم گفت: باید تلاش کنید تا رشته هایی که در دانشگاه ها ایجاد می گردد بتواند گره گشای مشکلات جامعه باشد.
ایشان ضمن انتقاد از مدرک گرایی در جامعه اظهار داشت: اگر چه در دانشگاه های دولتی با سخت گیری هایی که صورت می پذیرد، دانشجویان تلاش بیشتری برای علم آموزی می کنند، ولی  برخی دانشگاه های غیردولتی صرفاً مدرک صادر می کنند در حالی که در جامعه شغل مناسبی برای دانشجویان آنان ندارد.
این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: دانشگاه ها باید در گسترش رشته های تحصیلی خود به شرایط اشتغال پس از تحصیل نیز توجه کنند و رشته هایی را دایر نمایند که جامعه به آن نیاز دارد.
حضرت آیت الله العظمی سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود در موضوع اشتغال خطاب به رییس جمهوری گفت: آقای روحانی طبعاً نمی توانند برای 75 میلیون ایرانی شغل مناسبی ایجاد نمایند ولی می بایست از خانم ها در مشاغل مناسب آنها استفاده نمایند و از آقایان در مشاغل مناسب آنها که این موضوع در برخی مواقع رعایت نمی شود و این موضوع تلخی است.
ایشان ادامه دادند: استفاده از بانوان برای مشاغلی که آنان مجبور به ارتباط با چندین مرد در طول روز هستند، مناسب نیست و رعایت تقوا در چنین شرایطی دشوار است.
این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: در چند سال گذشته متأسفانه خانه سالاری در بین بانوان کم رنگ شده است که ضروری است به این مسأله به طور جدی توجه شود.
حضرت آیت الله العظمی سبحانی در پایان سخنان خود با اشاره به ضرورت پرهیز از اختلاط بین دختر و پسر در دانشگاه ها اظهار داشت: پرهیز از اختلاط به این معنا نیست که میان دخترها و پسرها در محیط های دانشگاهی دیوار و یا پرده کشید بلکه می بایست دانشگاه هایی ویژه خواهران و دانشگاه هایی ویژه برادران ایجاد گردد تا آنان با احترام به وظیفه اصلی خود که علم آموزی است بپردازند.
پایان خبر
95/06/10تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد