سمينار بررسي آثار مخرب روابط غير رسمي دختر و پسر برگزار شد

عصر امروز سمينار بررسي آثار مخرب روابط غيررسمي دختر و پسر بر فرد و خانواده با حضور حجت الاسلام و المسلمين عبدالمجيد يزدي معاون  پيشگيري از وقوع جرم دادگستري استان قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه حضرت معصومه(س) وي در اين سمينار با بيان دلايل تقدم پيشگيري بر علاج اظهار داشت: به چهار دليل پيشگيري بر علاج مقدم است كه اين دلايل عبارتند از: دلايل عقلي، دلايل نقلي، دلايل حقوقي و تكاليف ولايي وي در تشريح دلايل عقلي گفت: از نظر عقلي پيشگيري به صرفه تر است تا اينكه فرد دچار شود و بعد بخواهد با هزينه درمان و يا رفع كند همه عقلاي عالم پيشگيري را مقدم بر درمان و جلوگيري را مقدم بررفع مي دانند. همانطور همه ما امروزه براي جلوگيري از بيماري ملال آور گواتر از نمك يددار استفاده مي كنيم.
حجت الاسلام و المسلمين يزدي در تبيين دليل نقلي نيز اظهار داشت: از نظر نقلي  از اين نظر هم مي توان به آيات زيادي قرآن كريم از قرآن مبني بر تقدم پيشگيري بر درمان اشاره داشت و هم به رواياتي از ائمه اطهار(ع)كه مي فرمايند: "قل للمومنين يقض من ابصارهم"به مردان مؤمن بگو به نامحرم نگاه نكنند. البته كه همين آيه در خطاب به زنان مؤمن نيز آمده و آيه اشاره دارد به عفاف در نگاه براي پيشگيري از گناه و نيز آيه شريفه "ان الصلاه تنهي عن الفحشاء والمنكر"كه منشأ همه مشكلات را شهوت و يا غفلت مي داند. وي در معناي اين آيه شريفه گفت: اگر مي خواهيد دچار غفلت نشويد اهل نماز باشيد چرا كه نماز ذكر الله اكبر است و شما هر لحظه به ياد خدا مي اندازد.
حجت الاسلام و المسلمين يزدي در بخش ديگري از سخنان خود پرخوري و پر خواهي را سرسلسله تمام بيماري هاي انسان بر شمرد و گفت اولي ريشه بيماري هاي جسمي و دومي ريشه بيماري هاي روحي است و راه مقابله با آن پرهيز از حب دنياست.
وي ادامه داد: تمام بيمار ي هاي روحي از اين طريق حل مي شود چراكه دنيا ابزاري است كه با آن به كمال دست يابي و كسي كه وابسته به دنيا شود و غرق در آن نابود مي شود.
حجت الاسلام و المسلمين يزدي در تشريح سومين دليل تقدم پيشگيري بر علاج اظهار داشت: در بند پنجم اصل 156قانون اساسي"اقدام مناسب براي پيشگيري از وقوع جرم و اصلاح مجرمين"را وظيفه قوه قضاييه مي داند كه البته اين موضوع يك عزم همگاني مي طلبد.
وي در بيان چهارمين دليل تقدم پيشگيري گفت: پيشگيري يك امر ولايي است پيش از آنكه يك امر حقوقي و يا نقلي باشد و فرا قوه ايست.
وي در ادامه با اشاره به تأكيد مقام معظم رهبري مبني بر اينكه پيشگيري يك امر تخصصي است به آيه اي از قرآن استناد كرد و گفت: در قرآن آمده است"اگر كسي غير عالمانه در يك عرصه وارد شود آسيب ها و اشتباهات آن بيشتر از اصلاح آن خواهد بود."
معاون پيشگيري از وقوع جرم دادگستري استان قم در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ضرورت امر ازدواج در ميان جوانان گفت:
دين اسلام مي گويد :زن و مرد بايد در زندان تجرد بمانند تا زن يا شوهر به عنوان فرشته نجات همسرش را به بهشت خانواده دعوت كند كه اين بر خلاف مشي رايج دنياي امروز است كه مي گويد: دنياي امروز مي گويد دختر و پسر در بهشت ولگردي بمانند تا يك كسي بعنوان همسر پيدا شود و پاسبان و زندان بان زندگي همسر خود شود كه باديگران ارتباط نداشته باشد كه اين خود يكي از دلايل طلاق در نظام هاي غير ديني است.
حجت الاسلام و المسلمين يزدي در بخشي از سخنان خود با تأكيد بر ضرورت ازدواج سالم اظهار داشت: در انتخاب شري زندگي بايستي دقت بسياري نمود همچنان كه پيامبر اكرم(ص) مي فرمايد با گل مرداب ازدواج نكن چراكه اين گل در جايي پر از تعفن رشد
كرده است، پس بايد با كسي ازدواج كنيد كه از بيوت صالحه باشد.
از خانواده ايي اصيل باشد و در آغوش مادري پاك تربيت يافته باشد و لقمه حلال خورده باشد.
وي در ادامه با طرح اين پرسش كه در هنگام ازدواج بايستي عاشق بود و يا عاقل پاسخ داد: در زمان ازدواج شخص نبايد عاشق شود بايد ابتدا عاقلانه ازدواج كند و بعد خدا عشق را در نهاد آن ها بگذارد و آن عشقي كه خدا در نهاد خانواده مي گذارد آنقدر شديد است كه خدا در آيه اي از قرآن مي فرمايد:هنگامي كه با
يك نفر ازدواج مي كنيد آنقدر علاقه مند به همسر خود شويد كه بدون آن نمي توانيد زندگي كنيد.
در ادامه اين نشست دانشجويان حاضر به طرح پرسش هاي خود در موضوع روابط دختر و پسر پرداختند و حجت الاسلام و المسلمين يزدي نيز با بيان نمونه هايي عيني به سؤالات آنان پاسخ داد.
پايان خبر
95/08/17تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد