همايش دانشگاه كارآفرين، در بستر حمايت خيرين در دانشگاه برگزار شد

عصر امروز و همزمان هفته ملي پژوهش و فناوري همايش دانشگاه كارآفرين در بستر حمايت خيرين با حضور جمعي از مسؤلان استان، كارآفرينان، خيرين، استادان و دانشجويان در سالن همايش هاي دانشگاه حضرت معصومه(س) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه حضرت معصومه(س) دكتر علي رضا باقري ثالث در سخناني ضمن گرامي داشت هفته ملي پژوهش و فناوري اين نشست را مقدمه اي برشمرد بر فعاليت ارزشمند يكي از خيرين بزرگوار استان در زمينه ايجاد مركزي جهت ارائه آموزش هاي حرفه اي در راستاي ورود دانشجويان به فضاي كسب و كار.
وي سپس با ارائه يك مقاله تحليلي علمي، مستند بر آمار مورد تأييد مركز آمار ايران عنوان كرد: بر طبق اين آمار بسياري از دانش آموختگان دانشگاه در ورود به فضاي كسب و كار پس از دانش آموختگي موفق نبوده اند.
دكتر باقري ثالث در ادامه به تفكيك جنسيتي دانش آموختگان دانشگاهي بر اساس ميزان اقبال جهت ورود به فضاي كسب و كار پرداخت و افزود: متأسفانه بانوان تحصيلكرده از اقبال كمتري در اين زمينه داشته اند.
رييس دانشگاه حضرت معصومه(س) در ديگري از اظهارات خود با اشاره به نسبت آماري رشته تحصيلي به شغل انتخابي گفت: متأسفانه دانش آموختگان گروه هنر با نسبت 7 درصد كمترين اقبال را در اين زمينه داشته اند.
دكتر باقري ثالث در پايان نقش مراكز آموزش عالي را در راهيابي دانش آموختگان اين مراكز جهت ورود به فضاي كسب و كار را بسيار حساس و حياتي برشمرد و افزود: مراكز آموزش عالي و از جمله دانشگاه حضرت معصومه(س) مي بايست در زمينه آموزش مهارت هاي ورود به فضاي كسب و كار برنامه ريزي بيشتري داشته باشند تا اصلي ترين معضل كشور كه مسأله اشتغال است بتواند به شكل مستمر و پايدار مرتفع گردد.
رييس سازمان برنامه و بوجه استان قم  نيز طي سخناني با بیان اینکه مشاغل خانگی و کارآفرینی و استفاده از ظرفیت آی تی می تواند در راستای اشتغال راهگشا باشد، گفت: تحصیل به تنهایی پاسخگوی نیازها نیست و کارآموزی و ظرفیت سازی به عنوان چارچوب در دنیا پذیرفته شده است.


مهندس سيدحسن رضوي در ادامه با نگاهی به آمار سال آینده گفت: 85 درصد از بودجه کشور در سال 96 هزینه ای است و تنها 15 درصد به کارهای عمرانی و سایر مسائل اختصاص دارد.
وي افزود: با وجود اینکه سال آینده کشور از نظر بودجه وضعیت بهتری دارد اما همچنان با مشکلاتی مواجه ایم بر اساس یک حساب سرانگشتی اگر توان خلق منابع نداشته باشیم با گذشت زمان باید انتظار آمارهای بدتری داشته باشیم.
مهندس رضوي اظهارکرد: در شرایط جدید بر اساس بررسی ها در 5 سال آینده باید 250 میلیارد دلار در کشور جذب سرمایه داشته باشیم تا بتوان مسائل را حداقل تا 80 درصد مرتفع کرد و قائدتا نمی توان در این زمینه موفقیتی کسب کرد مگر اینکه مجموعه دانشگاه نگاه خود را به نیروی انسانی به عنوان سرمایه ای گرانقدر تغییر دهد.
رييس سازمان برنامه برنامه و بودجه استان قم بیان کرد: دانشگاه ها در این ارتباط می توانند به گونه ای مدیریت کنند که در کنار علم آموزی مسائل مربوط به حرفه آموزی و کارورزی و خلاقیت را هم مورد توجه قرار دهند اگر بتوان در کنار برنامه هفتم و هشتم توسعه این شرایط را فراهم کنیم و به خلق مدیریتی بپردازیم می توان موفق عمل کرد .
وی در خصوص برخی از برنامه های توسعه ای در سالهای قبل گفت:قبل از انقلاب 5 برنامه 5 و 7 ساله را پشت سر گذاشتیم و بعد از انقلاب نیز 5 برنامه 5 ساله در توسعه را به اتمام رساندیم و در حال تدوین برنامه ششم هستیم.
معاون استاندار قم اظهار داشت: وقتی به عملکرد برنامه ای در گذشته تا به امروز در کشور نگاهی می اندازیم می بینیم در هر دهه دولت ها با مسائلی دست به گریبان بودند.
وی گفت:در حال حاضر در تدوین برنامه ششم باید با آسیب شناسی بتوان بحران ها را پشت سر گذاشته و در این مسیر باید به تغییر فرهنگ و تغییر نگرش نیز بپردازیم.
رضوی تاکید کرد: اگر زمانی ایران را به دلیل نفت و معادن دارای جایگاه اقتصادی و ثروتمند می دانستند اما امروز نیروی انسانی حرف اول را می زند، زمانی فکر می کردیم دانشگاه می تواند نیازها را تامین کند اما در حین تحصیل مباحث حرفه آموزی فراموش شد و به بحث آکادمیک بسنده کردیم و حرفه آموزی به روز رسانی نشد.
وی بیان کرد: شرایط به نحوی است که وقتی بحران ها را می بینیم علاوه بر مسائل محیط زیست و آب، امروز با بحران اشتغال نیز مواجه ایم و برای تامین کارگرهای کارخانجات باید از استان های دیگر به تامین نیرو بپردازیم.
رييس سازمان برنامه و بودجه استان قم خاطرنشان کرد: استان قم رتبه 4 را در پذیرش دانشگاهی دارد با این وجود باید 7 سال آینده در اشتغال رتبه بالاتری را داشته باشیم در حالی که این طور نیست و بزرگترین خسران در ارتباط با تحصیل کرده ها این است که کار را فقط دولتی می بینند، ما نتوانستیم در برنامه ها در استفاده از بخش خصوصی و زیرساختهای کارآفرینی موفقیتی داشته باشیم.


وی ادامه داد:در برنامه ششم با وجود گرفتاری هایی که خارج شده ایم راهکارش توجه به ظرفیت های لازم است در واقع راهکارهای برون رفت از مشکلات اقتصادی در برنامه ششم باید پررنگ باشند برای اولین بار کمیسیون ها با همراهی دولت برنامه را به گونه ای پیش می برند که از ظرفیت ها استفاده کنیم.
رضوی اظهار داشت:تحصیل به تنهایی پاسخگوی نیازهای ما نیست کارآموزی و ظرفیت سازی به عنوان چارچوب در دنیا پذیرفته شده است از طرفی مشاغل خانگی و کارآفرینی و استفاده از ظرفیت آی تی نیز می تواند راهگشا باشد امروز تعداد دانشجویان دررشته های کامپیوتر بیشتر شده است چون به دنبال کارهای دولتی هستند.
وی گفت:یکی از دغدغه های ما با مدیران در سطح استان این است که توقع بودجه و اعتبار در مقابل کار دارند و حاضر به تولید منابع نیستند در حالی که رویکرد ما در گذشته در اقتصاد نگاه تولید منابع بوده است.
رييس سازمان برنامه و بودجه استان قم عنوان کرد: متأسفانه این رویکرد در خانواده ها و این نوع فرهنگ را فراموش کرده ایم و مصرف گرا شده ایم و چنین شرایطی را به وجود آوردیم بی شک برون رفت از این مسائل و ترمیم نواقص 5 برنامه قبل و در سه برنامه آتی توجه به تولید منابع است.
وی بیان کرد:رهبرمعظم انقلاب سه سال است که به مساله اقتصاد ورود پیدا فرموده و قبلا نیز تذکراتی را داده بودند شاید اگر قبل به تذکرات گوش کرده بودیم این قدر گرفتار نشده بودیم شرایط امروز می توانست بهتر باشد اما به طور کلی مسئولان در راستای تجارب دنیا در صدد حل مشکلات هستند.
رضوی در پايان تصریح کرد: قبل از ما نیز کشورهایی بوده اند که با راهکارهای اقتصادی و عملیاتی این کارها را با علم و تجربه حل کرده اند ما نیز می توانیم با همت مسؤلان در قالب یک برنامه منسجم اهداف را به ثمر برسانیم.
مدیرعامل بنیاد خیرین حامی دانشگاه حضرت معصومه(س) نيز در این همایش عنوان کرد: این دانشگاه با فعالیت های علمی خود استعدادهای خاصی را در خود پرورش می دهد و مزین به نام کریمه اهل بیت(ع) است که خود یکی از علل علاقه دانشجویان به وجود این دانشگاه به شمار می رود.
مهدی اسکندری افزود:این دانشگاه در نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک دانشگاه تک جنسیتی فعالیت می کند که در نوع خود منحصر به فرد است که مجموعه این ویژگی ها منجر شده که رهبرمعظم انقلاب و علماء و خیرین حامی دانشگاه باشند.

 وی ادامه داد: بسیاری از مسائلی که در این دانشگاه مورد ارزیابی قرار می گیرد مورد تاکید و توجه علما است علی رغم برخی از هجمه های دشمن که تک جنسیتی را خلاف آزادی بشر قلمداد می کنند اما تعبیر ما انتخاب فرصتی بالنده و با تفکر آزاد منشی است، چرا که اختلاط دانشجویان در دانشگاه ها یک تحمیل به خانواده هاست و موجب سلب آزادی شده است.
 اسکندری بیان کرد:یکی از موضوعات مهم در این دانشگاه بحث کارآفرینی است طبق آمار های ارائه شده در باره نرخ بیکاری از جمله بحران ها و دغدغه ها مسأله بیکاری مطرح شده که باید در مواجهه با آن به برنامه ریزی پرداخت.


 وی تصریح کرد: وقتی اخلاص و صمیميت باشد شاهد اتفاقات خوبی در رفع بحران ها خواهیم بود که در این میان بنیاد خیرین با چنین رویکردی وارد عرصه شده است.


وی گفت:از دغدغه های اصلی وجود نرخ بیکاری 12 درصد از دیپلم ها و22 درصد دانش آموختگان می باشد که دلسرد کننده است که باید دست در دست هم بدهیم و منابع مالی را در جهت ایجاد اشتغال به کار ببریم.
دكتر احمد عطارنيا مديركل آموزش فني و حرفه اي استان قم نيز در اين همايش طي سخناني با ابراز تأسف از آمار وضعيت اشتغال جوانان تحصيلكرده از آمادگي اين اداره كل جهت پشتيباني از دوره هاي مهارتي برگزار شده در مركز كارآفريني دانشگاه حضرت معصومه(س) خبر داد.
مهندس مختاران رييس صندوق كارآفريني و اميد استان قم نيز از طي سخناني از ارائه تسهيلات ويژه به دانشجويان اين دانشگاه جهت ورود به فضاي كسب و كار خبر داد.
بخش پاياني اين همايش نيز به سخنراني دكتر حسن زارعي متين استاد مديريت دانشگاه تهران اختصاص داشت.
وي در سخنراني خود با اشاره به ضرورت حمايت از سرمايه هاي انساني اظهار داشت لازمه ايجاد سرمايه اجتماعي حمايت از سرمايه هاي انساني است.
دكتر زارعي متين پرداختن به اين موضوع را يكي از بايسته هاي اقتصاد مقاومتي برشمرد و خاطرنشان كرد: اگر مي خواهيم در زمينه اقتصاد مقاومتي شاهد رخدادهاي عملي مثبت باشيم بايد از اين سرمايه هاي عظيمي كه در كشور است به نحو شايسته اي حمايت كنيم.
اين استاد دانشگاه تهران ادامه داد: علي رغم تلاش مسؤلان كشور در جهت تسهيل ايجاد شركت هاي دانش بنيان و حمايت از اين شركت ها كه يكي از زيربناهاي اصلي اقتصاد مقاومتي است، هنوز موانعي در اين خصوص وجود دارد.
دكتر زارعي متين ادامه داد: دانشگاه ها مي بايست با هدف گذاري و برنامه ريزي به جايي برسند كه از هر دانشجو يك كارآفرين ايجاد شود. كه اين امر نيازمند تلاش جدي همه عوامل علمي و اجرايي و برنامه ريزي منسجم است.
وي در پايان نقش خيرين را در زمينه كارآفريني دانش آموختگان دانشگاهي بسيار مهم و ارزنده توصيف كرد و ورود آنان به اين فضا را نشانه ارتقاي سرمايه اجتماعي در جامعه دانست و افزود: با توجه به محدوديت هايي كه معمولا دولت ها و به تبع آن دانشگاه ها دارند، ورود خيرين  به اين عرصه مي تواند بسيار مهم و مثمر ثمر باشد.تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد