English
دانشگاه حضرت معصومه(س) قم
دانشگاه حضرت معصومه(س) قم
ديدار حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي با جمعي از دانشجويان استان قم

به مناسبت سالروز شهادت دكتر محمد مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه، جمعی از دانشجویان دانشگاه های مختلف استان قم با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء ضمن اقامه در نماز ظهر و عصر به امامت حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با معظم له دیدار کردند.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار ضمن تسلیت به مناسبت ایام رحلت و شهادت نبی اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و امام حسن مجتبی(علیه السلام) بیان داشت: پیامبر و ائمه معصومین(علیهم السلام) با سلاح عقل و عدل آمدند تا مردم را به مقصد برسانند.
معظم له با اشاره به این که در وجود انسان دو بخش اندیشه و انگیزه وجود دارد، تصریح کرد: سِرّ این که ما عالم بی عمل داریم ، مربوط به همین دو بخش است، هرگاه هر دو بخش کار خود را درست انجام دهند انسان می بیند و می فهمد و به شکل صحیح عمل می کند.
آیت الله العظمی جوادی آملی اظهار داشت: گروه های بسیاری هستند که در بخش علمی و عقلی مشکلی ندارند؛ اما در بخش جنگ بین عقل و هوس شکست خورده اند، زمانی که نیّت فلج است، نمی گذارد علم و عقل کار خودشان را انجام دهند و به همین ترتیب عالم بی عمل بوجود می آید.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به کلام نورانی امیرالمومنین(علیه السلام)، برخی ها دست و پای اراده آنها فلج است، آنها با وجود اینکه مشکل علمی ندارند؛ اما نمی توانند شر گناه را از خود دفع کنند، چون مشکل اراده دارند.
معظم له با اشاره به جنایت های غیر انسانی داعش و دیگر گروه های تکفیری تروریستی اذعان داشت: برخی افراد هستند که هرچه بگویی با چشم بسته عمل می کنند، مانند همین داعشی ها، تعصب جاهلی و قدرت کاذب نتیجه ای جز شمشیر باطل ندارد، این دسته از افراد، کسانی هستند که نیروی اراده ی فعال دارند؛ اما نمی دانند کجا باید خرج کنند زیرا بخش علم و اندیشه آنها فلج است.
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان هدف مشترک حوزه و دانشگاه بیان داشتند: حوزه و دانشگاه کارشان مربوط به عقل و اندیشه است، یک مسئولیت مشترک دارند، آن هم رساندن پیام و علم الهی به جامعه است.
معظم له با تاکید بر لزوم وحدت بیش از پیش حوزه و دانشگاه بیان داشتند: اگر ما توانستیم در درونمان بین نظر و علم و عمل خودمان وحدت ایجاد کنیم، آنطور که می اندیشیم با انگیزه باشیم و خودمان "واحد" شویم، با دیگری هم می توانیم کنار بیاییم و وحدت ایجاد کنیم. وقتی در وجود خودمان بین عقل و عمل خودمان اختلاف وجود دارد نمی توانیم با دیگران هم وحدت ایجاد کنیم، وحدت به سخن و دعوت نیست، به وجود خودمان بر می گردد، خداوند قدرت و امکان وحدت درونی را با خلقت عقل در وجود ما به وجود آورده است، باید از آن بهره بگیریم و در وجود خودمان وحدت ایجاد کنیم.
ایشان با اشاره به تعریف امیرالمومنین (علیه السلام) از عقل فرمود:
امیرالمومنین (علیه السلام) عقل را اینطور تعریف می کنند و می گویند همانطور که زانوهای شترهای چموش را عقال می بندند، خداوند در درون ما چیزی قرار داده که می تواند وهم و خیال و شهوت و غضب را به بند بکشد. معصومین و ائمه اطهار(علیهم السلام) راه عقل و عدل را به ما آموخته اند و در همه ابعاد زندگی بشر راه صحیح و تقویت اراده را معرفی کرده اند. حضرات معصومین(علیهم السلام) با سرمایه عقل و عدل آمده اند که انسان را هدایت کنند؛ این بیان نورانی سیدالشهداء(علیه السلام) است که فرمودند:" انسان اگر مسلمان هم نباشد باید عدل را رعایت کند".
آیت الله العظمی جوادی آملی ادامه داد: حریّت و آزاد منشی دستور دین است، باید مراقب قلممان باشیم، نه تنها خوب حرف بزنیم بلکه عالی حرف بزنیم، جامعه را ادب اداره می کند، حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) هیچ گاه از ادبیات جاهلی استفاده نکرد. با توجه به کلام نورانی امام هشتم (علیه السلام) باید بر اساس دستورات اسلام خشونت و افراطی گری را کنار گذاشت و با مردم و جامعه با رأفت و مودت و رحمت برخورد کرد.
منبع: پایگاه خبری اسراء نیوز
پایان خبر
93/09/27


نشانی: قم - بلوار الغدیر - روبروی ورزشگاه یادگار امام - دانشگاه حضرت معصومه (س)

تلفن:02532012

کد پستی: 3736175515 شناسه ملی: 14002794966   صندوق پستی:145-37115   دورنگار:02533209050

پست الکترونیکی: info@hmu.ac.ir

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد

دانشگاه حضرت معصومه(س) قم - - ديدار حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي با جمعي از دانشجويان استان قم