English
دانشگاه حضرت معصومه(س) قم
دانشگاه حضرت معصومه(س) قم
ديدار معاونان وزير علوم با مراجع تقليد در قم

از صبح امروز دو تن از معاونان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همراه رییس دانشگاه فنی و حرفه ای و قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان در سفر به قم با تنی چند از مراجع عظام تقلید در این شهر دیدار و گفت و گو كردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دكتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس و دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ابتدای سفر به  دیدار با حضرت آیت الله العظمی سید عبدالكریم موسوی اردبیلی رفتند
حضرت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور مسؤلان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای آنان در عمل به وظایف خود آرزوی توفیق كرد.
ایشان در پاسخ به درخواست معاون حقوقی وزیر علوم در خصوص ورود فقه به مسائل مستحدثه اظهار داشت: پاسخ به این سؤالات با همفكری مجموعه ای از افراد صاحبنظر تهیه و از طریق استفتائات قابل دستیابی است.
دیدار با حضرت آیت الله العظمی ناصر مكارم شیرازی در مدرسه علمیه امام سجاد(ع) مقصد بعدی معاونان وزیر علوم در قم بود. ایشان در این دیدار با تأكید بر ضرورت استفاده بهینه از سرمایه های انسانی كشور اظهار داشت: مهم‌ترین منبع کشورمان سرمایه انسانی است که باید از این ظرفیت بهترین استفاده را کرد.
معظم له در ادامه جوانان را مهم‌ترین منبع نیروی انسانی دانست و افزود: نسل جوان که سرمایه‌های اصلی جامعه هستند در دانشگاه‌ها پرورش پیدا می‌کنند و دانشگاه‌ها وظیفه دارند نسل جوان را به بهترین نحو تربیت و در اختیار جامعه قرار دهند.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه ضمن تأكید بر پرهیز از منفی نگری در مسائل دانشگاهی اظهار داشت: در دانشگاه‌ها مسائل مثبت و منفی وجود دارد که باید نکات مثبت آن تقویت و نكات منفی بر طرف شود.
 ایشان در بخش دیگری از سخنان خود فرمودند: اگر می خواهیم دانشگاه ما اسلامی باشد و از الگوهای غربی تبعیت ننماید، باید نسبت به گسترش فعالیت های دینی در دانشگاه اهتمام ویژه ای داشته و با ایجاد  فیلترهایی از نفوذ و گسترش فرهنگ غربی در محیط های دانشگاهی جلوگیری كرد.
وی عنوان کرد: ما وظیفه داریم فرهنگ اسلامی را در دانشگاه ها نهادینه کنیم، مسئولان دانشگاه‌ها وظیفه دارند فرهنگ غربی را از دانشگاه‌ها جدا و فرهنگ اسلامی و دینی را در آن حاکم کنند.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به اهمیت فراگیری علم در اسلام تصریح کرد: اسلام برای علم و دانش ارزش و اهمیت زیادی قائل شده است، دین اسلام در موضوع فراگیری علم و دانش هیچ محدودیتی قائل نیست و بر توسعه و ترویج آن تأکید کرده است.
این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه بیانات خود با تأكید بر ضرورت توجه به مقوله اخلاق در جامعه دانشگاهی افزود: باید مبانی اخلاقی در دانشگاه‌ها تقویت شود، چرا كه  هنگامی مبانی اخلاقی وجود داشته باشد احساس مسؤلیت در دانشجویان بیشتر می‌شود.
مرجع تقلید شیعیان دینمداری را مهم‌ترین نیاز جامعه امروز دانست و افزود: هنگامی که دین در جامعه تضعیف شود مسائل مادی تقویت شده و این موضوع تبعات منفی زیادی به‌همراه دارد.
وی با اشاره به ضرورت تعظیم شعائر و فرایض دینی  تصریح کرد: دختر ورزشکاری که در المپیک مدال کسب کرد حرف بسیار مهمی گفت و تأکید کرد "رعایت حجاب برای من مهم‌تر از کسب مدال بود چون ممکن است از ورزش فاصله بگیرم اما از حجاب نه" که این سخن بسیار مهمی است.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پایان خاطرنشان کرد: مسئولان دانشگاهی باید فاصله حوزه و دانشگاه را محدود کنند که این موضوع آثار و برکات مهمی را به‌همراه دارد چون وحدت این دو مجموعه خیر و برکات بسیار خوبی برای جامعه دارد.
دیدار با حضرت آیت الله العظمی سید محمد علی علوی گرگانی مقصد سوم معاونان وزیر علوم در قم بود. حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی در این دیدار با اشاره به پیشرفت های علمی و نوآوری هایی که توسط جوانان کشور در سال های اخیر به وقوع پیوسته، این نوآوری ها را ثمره استقلال کشور دانست و افزود: امروز جمهوری اسلامی تنها کشور جهان است که توانسته روی پای خود بایستد و این جزء برکات انقلاب اسلامی است چرا که در دوران گذشته کشور در جمیع جهات وابسته به کشورهای بیگانه بود.
ایشان در ادامه ضمن تأکید بر ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: مسؤلان وزارت علوم باید تلاش کنند تا این وحدت هر چه بیشتر و مستحکم تر شود چرا که کشور دارای دو بال است و آن دو بال یکی حوزه و دیگری دانشگاه است.
وی افزود: اگر حوزه و دانشگاه بتوانند در کنار یکدیگر باشند و با یکدیگر در مسائل هم پوشانی داشته باشند، کشور نیز از برکات این وحدت بهره مند می گردد که خوشبختانه اکنون فضلای حوزه در دانشگاه و و نیز آموزه های  دانشگاه در حوزه مورد استفاده قرار می گیرد.
این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: دشمن تلاش می کند تا با استفاده از فضای مجازی بین این دو بال کشور اختلاف بیاندازد که مسؤلان می بایست در این زمینه هوشیار باشند.
حضرت آیت الله العظمی علوی گرکانی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث مالکیت فردی در تولیدات علمی متذکر شد: باید در این مقوله مرجعی ایجاد شود و ضمن حمایت مادی و اعتباری از ایده ها و افکار جدید، مساعدت نماید تا مالکیت اجتماعی شکل بگیرد و تحت نظارت دولت همه بتوانند از مواهب آن بهره مند گردند.
ایشان در عین حال خاطرنشان کردند: البته بایستی مشوق هایی برای ایده ها و ابتکارات در نظر گرفت که حتماً چنین کاری صورت می گیرد.
دیدار با حضرت آیت الله العظمی جعفر سبحانی آخرین مقصد سفر معاونان وزیر علوم به قم بود. حضرت آیت الله العظمی سبحانی در این دیدار خطاب به مسؤلان وزارت علوم گفت: باید تلاش کنید تا رشته هایی که در دانشگاه ها ایجاد می گردد بتواند گره گشای مشکلات جامعه باشد.
ایشان ضمن انتقاد از مدرک گرایی در جامعه اظهار داشت: اگر چه در دانشگاه های دولتی با سخت گیری هایی که صورت می پذیرد، دانشجویان تلاش بیشتری برای علم آموزی می کنند، ولی  برخی دانشگاه های غیردولتی صرفاً مدرک صادر می کنند در حالی که در جامعه شغل مناسبی برای دانشجویان آنان ندارد.
این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: دانشگاه ها باید در گسترش رشته های تحصیلی خود به شرایط اشتغال پس از تحصیل نیز توجه کنند و رشته هایی را دایر نمایند که جامعه به آن نیاز دارد.
حضرت آیت الله العظمی سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود در موضوع اشتغال خطاب به رییس جمهوری گفت: آقای روحانی طبعاً نمی توانند برای 75 میلیون ایرانی شغل مناسبی ایجاد نمایند ولی می بایست از خانم ها در مشاغل مناسب آنها استفاده نمایند و از آقایان در مشاغل مناسب آنها که این موضوع در برخی مواقع رعایت نمی شود و این موضوع تلخی است.
ایشان ادامه دادند: استفاده از بانوان برای مشاغلی که آنان مجبور به ارتباط با چندین مرد در طول روز هستند، مناسب نیست و رعایت تقوا در چنین شرایطی دشوار است.
این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: در چند سال گذشته متأسفانه خانه سالاری در بین بانوان کم رنگ شده است که ضروری است به این مسأله به طور جدی توجه شود.
حضرت آیت الله العظمی سبحانی در پایان سخنان خود با اشاره به ضرورت پرهیز از اختلاط بین دختر و پسر در دانشگاه ها اظهار داشت: پرهیز از اختلاط به این معنا نیست که میان دخترها و پسرها در محیط های دانشگاهی دیوار و یا پرده کشید بلکه می بایست دانشگاه هایی ویژه خواهران و دانشگاه هایی ویژه برادران ایجاد گردد تا آنان با احترام به وظیفه اصلی خود که علم آموزی است بپردازند.
پایان خبر
95/06/10


نشانی: قم - بلوار الغدیر - روبروی ورزشگاه یادگار امام - دانشگاه حضرت معصومه (س)

تلفن:02532012

کد پستی: 3736175515 شناسه ملی: 14002794966   صندوق پستی:145-37115   دورنگار:02533209050

پست الکترونیکی: info@hmu.ac.ir

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد

دانشگاه حضرت معصومه(س) قم - - ديدار معاونان وزير علوم با مراجع تقليد در قم