English
دانشگاه حضرت معصومه(س) قم
دانشگاه حضرت معصومه(س) قم
سمينار تخصصي آشنايي با مباني كارآفريني در دانشگاه برگزار شد

عصر امروز سمینار تخصصی آشنایی با مبانی كارآفرینی با حضور دو تن از اساتید این حوزه در سالن همایش های دانشكده علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه حضرت معصومه(س) دكتر علی رضا باقری ثالث طی سخنانی در ابتدای این همایش، پرداختن به مقوله كارآفرینی برای دانش آموختگان را یكی از مهم ترین دغدغه های دانشگاه دانست و افزود: با توجه به اهمیت این موضوع كار گروهی متشكل دانشجویان، اساتید، كارآفرینان، خیرین و مسؤلین در دانشگاه راه اندازی شده تا با بررسی و ایجاد شرایط مساعد جهت ورود دانش آموختگان به فضای كسب و كار آنان را روانه این موضوع نمایند.
وی با بیان اینكه طبق تحقیقات به عمل آمده وضعیت كشور از لحاظ اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی وضعیت مساعدی نیست افزود: این وضعیت در میان بانوان دانش آموخته دانشگاهی به مراتب نا مساعدتر است.
رییس دانشگاه حضرت معصومه(س) ادامه داد: این دانشگاه یكی از مأموریت های مهم خود را پرداختن به این موضوع می داند و در این راستا جلسات و برنامه ریزی های وسیعی صورت گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری نشست مشتركی میان دانشجویان و چند تن از كارآفرینان برجسته استان قم در آینده ای نزدیك خبر داد و از دانشجویان خواست: همكاری لازم با دانشگاه را در راستای تحقق این مأموریت داشته باشند.
پس از سخنان رییس دانشگاه حضرت معصومه(س) بهادری مدیر مركز مشاوره كارآفرینی طی سخنانی ضمن تبیین مفهومی مقوله كارآفرینی آن را شناخت و هنر استفاده هر چه بیشتر از فرصت ها دانست.
وی افزود: هنر دیگر كارآفرینی آن است كه از حداقل امكانات حداكثر استفاده را بتوان برد.
بهادری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت درك موضوع كارآفرینی برای دانشجویان در دانشگاه ها افزود: اساساً یكی از مهم ترین زمینه های ایجاد كارآفرینی در دانشگاه است چرا كه دانشگاه ها وظیفه تربیت نیروهای كارآمد و كاربلد را بر عهده دارند.


وی خطاب به دانشجویان گفت: الزاماً همه شما دانشجویان نباید خود یك كارآفرین باشید بلكه می توانید هر یك نقش قطعه از یك پازل كارآفرینی به حساب آیید همچنان كه بسیاری از كار آفرینان برتر جهان نیز هر یك به تنهایی قادر به كارآفرینی نبوده اند بلكه دستیارانی داشته اند كه در حوزه های مختلف آنان را كمك می كردند.
این مدرس دانشگاه در ادامه با انتقاد از وضعیت آموزش در دانشگاه ها اظهار داشت: بسیاری از كارآفرینان از ضعف دانش آموختگان دانشگاهی در انجام فعالیت های مرتبط با حوزه تحصیلیشان گلایه مندند و در سخنان خود همواره تأكید می كنند كه این دانش آموختگان فاقد مهارت و معلومات كافی هستند و این امر وظیفه دانشگاه تا آنان را كارآمد پرورش دهد.
بهادری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت كارآفرینی در جهان كشورهای ایالات متحده، آلمان، فرانسه و انگلستان را از كشورهای پیشرو در زمینه كارآفرینی برشمرد و اظهار داشت: این كشورها از همان ابتدا با تأسیس مراكز علمی كارآفرینی در پیمودن این مسیر تلاش كردند.
وی زمان به رسمیت شناختن كارآفرینی در كشورمان را در برنامه سوم توسعه كشور عنوان كرد و افزود: پیش از رسمیت یافتن نهادهای متعددی متولی این موضوع در كشور بودند. اما پس از كش و قوس های فراوان این مهم به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واگذار شد.
بهادری ادامه داد: پس از واگذاری امور مربوط به ساماندهی كارآفرینی كشور به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هسته مركزی كارآفرینی تحت عنوان كاراد در سازمان سنجش آموزش كشور ایجاد و به تبع آن كمیته های كارآفرینی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی كشور شكل گرفت و برنامه ریزی لازم بدین منظور صورت پذیرفت.
پس از سخنان بهادری دكتر محمدرضا فلاح نیز در سخنانی مقوله كارآفرینی را با مقوله اشتغال دو امر جداگانه دانست.


وی كارآفرینی را محصول خلاقیت فرد یا گروهی از افراد دانست در حالی كه در مقوله اشتغال خلاقیت عنصر تعیین كننده به شمار نمی رود.
عضو هیأت علمی دانشگاه حضرت معصومه(س) ادامه داد: كارآفرینی یعنی اندیشیدن به كارهایی در حال حاضر نیستند و قرار است و چند سال بعد ایجاد شود.
وی قرار گرفتن در عصر دیجیتال را یكی از ظرفیت هایی برشمرد كه می تواند در زمینه كارآفرینی بسیار مؤثر باشد. مثلاً فروش كانال های تلگرامی پر مخاطب جهت ایام انتخابات را از نمونه های بارز این كارآفرینی بر شمرد.
دكتر فلاح در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه در مسأله اشتغال زنان باید به مقوله حضور اجتماعی زنان توجه كنیم اظهار داشت: هدف بسیاری از زنان در ورود به فضای كسب و كار داشتن درآمد بالا و مكفی نیست بلكه هدف آنان تقویت ورود به عرصه های اجتماعی است.
پایان خبر
95/09/01


نشانی: قم - بلوار الغدیر - روبروی ورزشگاه یادگار امام - دانشگاه حضرت معصومه (س)

تلفن:02532012

کد پستی: 3736175515 شناسه ملی: 14002794966   صندوق پستی:145-37115   دورنگار:02533209050

پست الکترونیکی: info@hmu.ac.ir

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد

دانشگاه حضرت معصومه(س) قم - - سمينار تخصصي آشنايي با مباني كارآفريني در دانشگاه برگزار شد