English
دانشگاه حضرت معصومه(س) قم
دانشگاه حضرت معصومه(س) قم
مدیر حوزه های علمیه تاکید کرد:
دانشگاه حضرت معصومه(س) به خلق رشته های ویژه بانوان اهتمام داشته باشد

حضرت آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار با سرپرست و مدیران دانشگاه حضرت معصومه(س) تاکید کرد که این دانشگاه باید بیش از پیش به خلق رشته ها و میان رشته های ویژه بانوان اهتمام داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه حضرت معصومه (س) سرپرست و مدیران دانشگاه حضرت معصومه (س) با حضور در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با مدیر این مرکز دیدار و گفتگو کردند.

حضرت آیت‌الله اعرافی در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته در دانشگاه حضرت معصومه (س) ، حضور بانوان موفق در سطوح بالای مدیریتی مجموعه های علمی و فرهنگی مانند این دانشگاه و جامعه الزهرا (س) را مبدأ پیشرفت و تحول در مجموعه‌های ویژه بانوان دانست.

مدیر حوزه های علمیه  با اشاره به بحران رشته ای موجود در حوزه و دانشگاه اظهار داشت: در حال حاضر در بسیاری از مجموعه های آموزشی حوزوی و دانشگاهی رشته های یکسان ارایه می شود، هر چند اصل این موضوع مانعی ندارد اما نوآوری و ایجاد رشته های جدید در حد مطلوب قرار ندارد.

ایشان افزودند: دانشگاه حضرت معصومه (س) نیز باید به خلق رشته ها و میان رشته ها مبنی بر فضای آموزشی ویژه بانوان بیش از پیش اهتمام داشته باشد.

استاد برجسته حوزه ایجاد میان رشته هایی مانند هوش مصنوعی و اجتهاد که فصل مشترک رشته های علوم انسانی و علوم فنی هستند را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در ایجاد رشته های جدید لزومی ندارد که صرفا به علوم انسانی محدود شویم بلکه می توان با بهره گیری از ظرفیت دانشگاه های فنی در ایجاد میان رشته های این چنینی که هم جدید باشد و هم بازار کار داشته باشد گام برداشت.

حضرت آیت الله اعرافی تربیت دانشجویان و پرورش بانوان نخبه از لحاظ علمی، معنوی و اخلاقی را مستلزم وجود گروه های علمی قوی دانست که نگاهی جامع و متوازن به مقوله های آموزش و معنویت داشته باشند.

مدیر سابق جامعه المصطفی العالمیه به وجود ظرفیت قابل توجه برای جذب دانشجوی خارجی در کشور اشاره و فعالیت های بین المللی و جذب دانشجویان خارجی را برای دانشگاه حضرت معصومه (س) که دارای جذابیت های خاص خود می باشد، لازم و حیاتی عنوان کرد.

مدیر حوزه های علمیه اهمیت فعالیت ها و مشارکت دانشگاه ها در رفع مشکلات کشور را بسیار پر اهمیت تلقی کرد و افزود: تمام برنامه های دستگاه های اجرایی باید مبتنی بر تحقیق و پژوهش باشد و بر همین مبنا، ارتباط با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تقویت شود تا از طریق تعریف پروژه های تحقیقاتی و حل مشکلات دستگاه های اجرایی، برای دانشگاه ها نیز درآمد زایی شود.

امام جمعه شهر مقدس قم یکی از رسالت های دانشگاه حضرت معصومه(س) را تبیین الگوی دانشگاه تک جنسیتی دانست و گفت: دانشگاه های تک جنسیتی باید به صورت علمی با تعریف پروژه های مطالعاتی نشان دهند که وضعیت علمی، فرهنگی و سلامت روانی اگر از سایر الگوها بیشتر نباشد، کمتر نیست.

عضو هیأت امنای دانشگاه حضرت معصومه(س) از لزوم تدوین و بازبینی برنامه راهبردی و هدف گذاری میان مدت و بلند مدت سخن گفت و توصیه کرد که این برنامه ها به صورت دقیق و با شاخص های عینی و با نگاه حداکثری و با در نظر گرفتن ظرفیت ها و ویژگی های خاص دانشگاه تهیه شود.

حضرت آیت الله اعرافی از برنامه ریزی دانشگاه در زمینه آموزش های مهارتی به بانوان ابراز خرسندی نمود و اظهار داشت: فعالیت ها و برنامه های دانشگاه در این حیطه و سایر زمینه ها قابل توسعه و ارتقا است و ما نیز برای پیشرفت و توسعه این مجموعه همکاری و حمایت های لازم را صورت خواهیم داد.

دکتر نسرین صادق زاده، سرپرست دانشگاه حضرت معصومه (س) نیز این مجموعه را ظرفیتی مناسب برای ارائه خدمات آموزشی و فرهنگی به بانوان استان قم عنوان کرد و گفت: تقویت دانشگاه های ویژه بانوان برای تربیت دختران دانشجو و آماده سازی مدیران متعهد و متخصص به منظور مدیریت مجموعه های ویژه بانوان رویکردی اجتناب ناپذیر است که باید با حمایت مسئولان به آن دست یافت.

وی به دغدغه مندی و انگیزه استاید دانشگاه برای فعالیت در زمینه های علمی و پژوهشی به روز در سطح بین المللی اشاره و تصریح کرد: ظرفیت بالقوه ای در دانشگاه وجود دارد که با حمایت و پشتیبانی دولت و علمای دینی شهر قم در راستای تحصیل و پژوهش در رشته های نوینی مانند علوم انسانی دیجیتال گام بردارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه افزود: توجه به فرهنگ دینی در تحصیل و تربیت بانوان جامعه و انتقال آن فرهنگ به خانواده ها نیز محور مهم دیگری است که در برنامه ریزی های دانشگاه مد نظر قرار گرفته است.

دکتر نسرین صادق زاده زیرساخت های آموزش مجازی دانشگاه را بستری مناسب برای ارائه رشته های تحصیلی به دانشجویان خارجی دانست  و فعالیت در سطح بین المللی را از اقدامات آتی این مجموعه برشمرد.

سرپرست دانشگاه حضرت معصومه (س) تاکید کرد: نیل به این اهداف مهم نیازمند حمایت و اجتناب از برنامه ریزی ها و سیاست های محدود کننده در دولت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان های مرتبط است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا آخوند زاده، معاون استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه حضرت معصومه (س) نیز با اشاره به حساسیت مدیران دانشگاه از ابتدا تاکنون به مسائل اخلاقی، ایجاد و تداوم فضای امن برای تحصیل دختران دانشجو را از مهمترین اهداف دانشگاه دانست.

وی خواستار تغییر نگاه حداقلی به این مجموعه علمی و فرهنگی شد و گفت: باید با توسعه این دانشگاه پاسخگوی نیاز و دغدغه تحصیل دختران، بخصوص خانواده های قمی باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین آخوند زاده ابراز امیدواری کرد با استقرار دولت انقلابی و تسریع در توسعه این مجموعه، دانشگاهی نمونه و در شان استان قم را شاهد باشیم.


نشانی: قم - بلوار الغدیر - روبروی ورزشگاه یادگار امام - دانشگاه حضرت معصومه (س)

تلفن:02532012

کد پستی: 3736175515 شناسه ملی: 14002794966   صندوق پستی:145-37115   دورنگار:02533209050

پست الکترونیکی: info@hmu.ac.ir

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد

دانشگاه حضرت معصومه(س) قم - مدیر حوزه های علمیه تاکید کرد: - دانشگاه حضرت معصومه(س) به خلق رشته های ویژه بانوان اهتمام داشته باشد