English
دانشگاه حضرت معصومه(س) قم
دانشگاه حضرت معصومه(س) قم
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه حضرت معصومه (س):
برنامه های این دانشگاه عدالت محور و بر مبنای قانون است

دکتر محمد رضا فلاح در گفتگو با خبرگزاری فارس نیوز گفت: خوابگاه های مورد استفاده در این دانشگاه مانند بسیاری از دانشگاه های دولتی در دو نوع  خوابگاه ملکی مستقر در دانشگاه و استیجاری خارج از دانشگاه تقسیم بندی می شوند که با پیش بینی تعداد دانشجویان غیربومی متقاضی خوابگاه در سال جاری، امکان اسکان 620 نفر از دانشجویان عزیز در این خوابگاه ها را تدارک دیده ایم و خوشبختانه هیچ کمبودی در این زمینه نداریم.

وی علت تفاوت در هزینه دریافتی برای خوابگاه های مختلف را اینگونه توضیح داد که هزینه ی اسکان در خوابگاه های ملکی بر اساس کیفیت خوابگاه به صورت مستقیم از سوی سازمان امور دانشجویان مشخص شده و پس از معرفی دانشجویان از طریق سامانه ی آن سازمان دریافت می گردد. این مبلغ برای سال جاری کمتر از 200 هزار تومان برای هر ترم تعیین شده است. اما در مورد خوابگاه های استیجاری پس از بررسی های کارشناسانه از جوانب گوناگون و انتخاب مکان مناسب ، طبق توافق با طرف ارائه دهنده ی خوابگاه و متناسب با درجه کیفی آن ، مبلغ مشخص شده از سوی دانشگاه به طرف قرارداد پرداخت و پس از آن از دانشجویان دریافت می گردد. خوابگاه استیجاری که امسال برای دانشجویان در نظر گرفته شده ساختمان تازه تأسیس کوثر واقع در پردیس دانشگاه علوم پزشکی با فاصله حدود 300 متری از خوابگاه ملکی دانشگاه حضرت معصومه است که از لحاظ کیفیت در رتبه A+ قرار دارد و برای اتاق های 4 نفره با امکانات بسیار خوب، صرفا مبلغ 600 هزار تومان برای هر نیم سال تحصیلی و به ازای هر نفر تعیین شده است. که علاوه بر تخفیفی که مسئولین محترم دانشگاه علوم پزشکی برای دانشجویان دانشگاه ما قائل شده اند،  به منظور مساعدت به خانواده دانشجویان عزیز، از سوی مدیریت دانشگاه، حضرت معصومه، یارانه 100 هزار تومانی برای هر دانشجو نیز درنظر گرفته شده است و مابقی اجاره هم در 5 قسط از دانشجویان اخذ می گردد.
دکتر فلاح در مورد علت اطلاع رسانی دیر هنگام هزینه قطعی خوابگاه های استیجاری گفت: اگر می خواستیم دانشجویان را در خوابگاه استیجاری سال گذشته اسکان دهیم با توجه به بعد مسافت و هزینه ایاب و ذهاب مبلغ 900 هزار تومان به خانواده ها تحمیل می شد. همین مطلب ما را بر آن داشت تا پس از بررسی ها مفصل و زمانبر در همین روز های اخیر موفق به عقد قرارداد با مسوولین دانشگاه علوم پزشکی شده و صرفه جویی 400 هزار تومانی برای خانواده دانشجویان را به ارمغان بیاوریم. همین جا باید از  مسؤولین دانشگاه علوم پزشکی تشکر کنم که علاوه بر همکاری با این مجموعه، با احداث درب ورودی و خروجی مشترک با هدف سهولت در رفت و آمد و کوتاه نمودن مسیر تردد دانشجویان نیز موافقت کردند.
معاون دانشجویی دانشگاه حضرت معصومه(س) برنامه های این دانشگاه را عدالت محور و بر مبنای قانون دانست و در پاسخ به دانشجویانی که احتمالا از انتقال خود از خوابگاه ملکی به استیجاری معترض هستند، گفت: با توجه به تعداد دانشجویان و لزوم توزیع عادلانه تسهیلات رفاهی دانشگاه مقرر شد که هر دانشجو بتواند حداقل 4 نیم سال تحصیلی در خوابگاه ملکی و بقیه دوران تحصیل خود در همان مقطع را در خوابگاه استیجاری دانشگاه مستقر شود. انتقال برخی از دانشجویان به خوابگاه استیجاری با این هدف است که دانشجویان جدیدالورود روزانه هم بتوانند از خوابگاه داخلی استفاده نمایند. البته علیرغم عدم تعهد دانشگاه ها نسبت به ارائه خوابگاه به دانشجویان نوبت دوم مندرج در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری ، به منظور رفاه حال آنان امکان استفاده از خوابگاه استیجاری به قیمت مناسب برای دانشجویان نوبت دوم هم مهیا شده است.
دکتر محمد رضا فلاح خاطر نشان کرد که  در هر دو خوابگاه هیچ اجباری در انتخاب هم اتاقی برای دانشجویان وجود ندارد و این عزیزان می توانند گروه هایی با تعداد برابر با ظرفیت اتاق ها تشکیل داده و به مسؤول خوابگاه ارائه نمایند. وی در پایان این گفتگو از تلاش مسؤولان دانشگاه برای احداث خوابگاه های جدید خبر داد و گفت: با کمک خیرین حامی دانشگاه حضرت معصومه (س) و رایزنی هایی که با وزارت علوم، نحقیقات و فناوری انجام شده است به خواست خداوند در آینده ای نزدیک شاهد توسعه خوابگاه های ملکی در این دانشگاه خواهیم بود.


نشانی: قم - بلوار الغدیر - روبروی ورزشگاه یادگار امام - دانشگاه حضرت معصومه (س)

تلفن:02532012

کد پستی: 3736175515 شناسه ملی: 14002794966   صندوق پستی:145-37115   دورنگار:02533209050

پست الکترونیکی: info@hmu.ac.ir

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه حضرت معصومه(س) می باشد

دانشگاه حضرت معصومه(س) قم - معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه حضرت معصومه (س): - برنامه های این دانشگاه عدالت محور و بر مبنای قانون است